Sziv betegségek
Tartalom
Mik azok a szív- és érrendszeri betegségek? A kardiovaszkuláris betegségek világszerte vezető haláloknak számítanak. Hazánkban a várható átlag életkor férfiaknál 8, nőknél 6 évvel marad el az európai értéktől, és az éves halálesetek mintegy felét okozzák a keringési rendszer zavarai.
A kardiovaszkuláris megbetegedések közül a teljesség igénye nélkül, gyakoriságukat tekintve kiemelendő a szívinfarktus, a stroke, a sziv betegségek és a szívelégtelenség. Mitől alakulnak ki? A szív- és érrendszeri betegségek kialakulásában közel rizikófaktor játszik szerepet.
A szív-és érrendszeri betegségek megjelenése nagyrészt az életmódunkon múlik. Fontos az öröklődés szerepe is, hisz azok esetében, akiknél megfigyelhető a szív-és érrendszeri betegségek családon belüli halmozódása, fokozott a betegség kialakulásának kockázata. Nekik mindenképpen érdemes rendszeresen ellenőriztetni magukat kardiológussal. Vaskó Péter, a Kardioközpont kardiológusa.
Ilyen a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség, túlsúlytúlzott alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód, örökített tényezők, életkor, élet- és munkakörülmények, pszichoszociális stressz. Milyen tünetek jellemzik? Fontos tudni, hogy a szív- és érrendszeri betegségek sokáig tünetmentesek, egészen a legutolsó szakaszig, amikor bekövetkezik a váratlan, súlyos következményekkel járó esemény. Mindezért rendkívül fontos a prevenció.
Szívbetegségre gyanakodhatunk abban az esetben, ha visszatérő mellkasi fájdalmat tapasztalunk, diszkomfortérzetet, nehezített légzést, légszomjat, emellett alsóvégtagjaink megduzzadnak, szívverésünk rendszertelenné válik. Hogyan diagnosztizálhatóak?
A szív és az erek betegségeivel a belgyógyászat egyik ága, a kardiológia foglalkozik. Javasolt vizsgálati lehetőségek, melyeket szakorvosa indikálhat:.