Általános információk

Szívtranszplantációs egészségbiztosítás. Nyáron rövidebb lett a kórházi várólista

A jogorvoslati eljárást követő állásfoglalás Egyes egészségügyi szolgáltatások nyújtására - különösen a transzplantációs műtétek elvégzésére - természetüknél fogva csak bizonytalan időpontban kerülhet sor.

Általános információk a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáról

Amennyiben lehetővé válik a beavatkozás elvégzése pl. A várólista lényege Két fajta várólistát különböztetnek meg a magyar jogszabályok: Központi várólista: a külön jogszabályban meghatározott nagy költségű ellátások igénybevételére váró betegek jegyzéke, továbbá a szerv, illetve vérsejtképző őssejt átültetésére váró betegek listája transzplantációs várólista.

Intézményi várólista: az adott fekvőbeteg-ellátó intézményben a betegellátás sorrendjét meghatározó jegyzék, amely - a központi várólista alapján igénybe vehető ellátások kivételével szívtranszplantációs egészségbiztosítás az egészségügyi ellátások meghatározott sorrend szerinti elvégzése érdekében, szívtranszplantációs egészségbiztosítás tartós kapacitáshiány esetén kerül kialakításra továbbiakban együtt: várólista.

A várólistára vonatkozó jogszabályok rendelkeznek továbbá a betegfogadási listáról és az intézményi előjegyzési listáról is. A betegfogadási lista az adott járóbeteg szakellátó intézményben - amennyiben a biztosított egészségi állapota nem indokolja az azonnali ellátást - a betegellátás sorrendjét szakrendelésenként, az ellátás igénybevételének időpontjával meghatározó lista.

Az intézményi nyomás magas vérnyomás esetén 2 fok lista a fekvőbeteg-szakellátást végző egészségügyi szolgáltatónál adott ellátások tekintetében az intézményi várólistától elkülönítetten vezetett lista, amelyen a szívtranszplantációs egészségbiztosítás kérésére a betegellátás tervezett időpontja legalább 14 nappal későbbi, mint az intézményi várólista alapján meghatározható legkorábbi időpont.

A transzplantációs várólisták vezetésének szabályai A központi várólistát az Országos Vérellátó Szolgálat Központja a továbbiakban: OVSZK működteti azzal, hogy a transzplantációs várólista működtetéséhez meghatározott egészségügyi ellátások szerinti Transzplantációs Szívtranszplantációs egészségbiztosítás közreműködését szívtranszplantációs egészségbiztosítás igénybe. Magyarország óta teljes jogú tagja az Eurotransplant nemzetközi szervcsereszervezetnek. Eurotransplant tagságunk következménye, hogy a magyarországi transzplantációs várólista - a csontvelő transzplantációra vonatkozó lista kivételével a szervcsere szervezet által vezetett nemzetközi várólista részét képezi.

A Transzplantációs Bizottságokat az alábbi egészségügyi ellátások szerint kell kialakítani: szív transzplantáció: Szív Transzplantációs Bizottság, máj transzplantáció: Máj Transzplantációs Bizottság, tüdő transzplantáció: Tüdő Transzplantációs Bizottság, vese transzplantáció; kombinált vese és hasnyálmirigy transzplantáció: Regionális Vese Transzplantációs Bizottság, Regionális Vese-hasnyálmirigy Transzplantációs Bizottság, csontvelő transzplantáció: Gyermek Csontvelő Transzplantációs Bizottság; Felnőtt Csontvelő Transzplantációs Bizottság.

Az egészségügyi szolgáltató a meghatározott egészségügyi ellátásokat kizárólag transzplantációs várólista alapján nyújthatja. A kezelőorvosnak tájékoztatási kötelezettsége keretében fel kell világosítania a beteget az adott ellátás esetében létező transzplantációs várólistára való felkerülés lehetőségéről.

A transzplantációra való alkalmasság kivizsgálását - a beteg megfelelő, a várható adattovábbításra is kiterjedő tájékoztatáson alapuló beleegyezése után - a beteg kezelőorvosa kezdeményezi az illetékes Szívtranszplantációs egészségbiztosítás Bizottságnál.

A transzplantációra való alkalmasság kivizsgálásának indokoltságáról az illetékes Transzplantációs Bizottság szakmai szabályok alapján dönt. A transzplantációra való alkalmasság megállapítása esetén, a Transzplantációs Bizottság a külön jogszabályban foglalt szakmai szabályok szerint a beteget transzplantációs várólistára helyezi. Az egyedi azonosítót az illetékes Transzplantációs Bizottság zárt borítékban, személyesen vagy a kezelőorvos útján közli a beteggel.

szívtranszplantációs egészségbiztosítás

Az egyedi azonosítót az OVSZK a központi várólista keretében teszi közzé és 24 óránként aktualizálja a beteg állapotát a várólistán. Garanciális szabályok Az illetékes Transzplantációs Bizottság a várólistára történő felvételről, törlésről és minden egyéb döntésről a beteget és kezelőorvosát írásban tájékoztatja.

A kezelőorvos soron lehetséges-e a hipertónia teljes gyógyítása népi gyógymódokkal értesíti a jelentőlapon a Transzplantációs Bizottságot és az OVSZK-t, amennyiben a beteg állapotában olyan, a transzplantációt lényegesen befolyásoló változás szívtranszplantációs egészségbiztosítás be, amely legalább 15 napig nem teszi lehetségessé a beavatkozást a továbbiakban: átmeneti alkalmatlanság. Az átmeneti alkalmatlanság megállapítása esetén a beteg a várólistán marad, azonban az átmeneti alkalmatlanságot a várólistán jelezni kell.

Az átmeneti alkalmatlanság az érintett beteg adott várólistán elfoglalt helyét kedvezőtlenül nem módosíthatja, amennyiben azonban annak szakmai feltételei fennállnak, a transzplantáció más betegnél is elvégezhető. Szervriadó esetén az adott szerv transzplantációjához megfelelő beteg kiválasztását - tekintettel az Eurotransplant-tagságra - a nemzetközi szervcsereszervezet végzi a nemzetközi várólista alapján.

A szervriadó kimeneteléről a beavatkozást végző orvos 24 órán belül értesíti az OVSZK-t, aki arról tájékoztatja a nemzetközi szervcsere szervezetet.

Portál Navigáció

Országos várólista nyilvántartás Az országos várólista nyilvántartás az intézményi várólistákkal kapcsolatos adatok országos nyilvántartása. Az országos várólista nyilvántartást az Országos Egészségbiztosítási Pénztár vezeti.

Szívbillentyűműtétek A szív billentyűinek hibás működése esetén elégtelen záródás vagy szűkület az egyik lehetséges kezelési mód a nyitott szívműtét.

Az országos várólista nyilvántartást vezető szerv kezeli a rendszer működtetéséhez szükséges valamennyi törzsadatot, az intézményi várólisták egységes országos azonosítóját, szívtranszplantációs egészségbiztosítás a várólista esetekre és a várólista esetek módosítására vonatkozó tranzakciós adatokat az aktuális állapotnak megfelelő várólista nyilvántartás biztosítása érdekében, biztosítja, hogy a várólista nyilvántartás az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által kezelt egyéb nyilvántartásoknak megfelelő adatokat kezeljen, biztosítja, hogy az országos várólista nyilvántartás szakmai és nyilvános felülete - a személyes adatok védelmére vonatkozó szabályok figyelembevételével - időbeni és tartalmi azonossággal működjön, az Az országos várólista nyilvántartást vezető szerv az országos várólista nyilvántartás adatai alapján ellenőrzi és folyamatosan értékeli az intézményi várólisták helyzetét az ellátás biztonsága, elérhetősége, a szakmai követelmények érvényesítése céljából.

Az értékelés eredményéről rendszeresen tájékoztatja az egészségügyért felelős minisztert, valamint az érintett egészségügyi szolgáltatót.

szívtranszplantációs egészségbiztosítás

Az országos várólista nyilvántartást vezető szerv gondoskodik az országos várólista szívtranszplantációs egészségbiztosítás nyilvános honlapján keresztül a lakosság és a várólistán várakozók tájékoztatásáról a tervezett várakozási időről, a várakozók számáról szolgáltatónkénti és térségenkénti bontásban, valamint országos szinten.

Az országos várólista nyilvántartást vezető szerv az országos várólista nyilvántartás alapján a tervezett várakozási idők optimalizálása érdekében szakmai ellenőrzési intézkedéseket kezdeményezhet az érintett egészségügyi szolgáltató fenntartójánál. Várólistát vezető szervezetekre vonatkozó speciális szabályok Intézményi várólistát a fekvőbeteg ellátó intézményekben, az 5.

2022.02.13. Vasárnap - Szentmise közvetítés

Abban az esetben, ha az egészségügyi szolgáltató a fentiekben meghatározott, várólista alapján igénybe vehető ellátást egymástól közigazgatásilag elkülönült településeken elhelyezkedő telephelyein végzi, az egészségügyi szolgáltató az országos várólista nyilvántartást vezető szervnél kezdeményezheti az adott ellátás vonatkozásában telephelyenként külön várólista vezetését. A kezdeményezés alapján az - országos várólista nyilvántartást vezető szerv által - egymástól elkülönített várólistákat a rendelet alkalmazása szempontjából önálló intézményi várólistának kell mit jelent ha magas a per a vérnyomásnál azzal, hogy az egészségügyi szolgáltató alatt a telephelyet kell szívtranszplantációs egészségbiztosítás.

A várólistára történő betegfelvétellel kapcsolatos feladatok ellátására egy szolgáltatón belül - az intézményi várólista vezetéséért felelős személyen túl - más személyek a továbbiakban: intézményi várólista kezelését végző személy is kijelölhetőek a szervezeti és működési szabályzatában. Az intézményi várólistára történő felvételt a beteg számára ellátást nyújtó fekvőbeteg-gyógyintézet orvosa javaslatára az intézményi várólista vezetéséért felelős személy vagy az intézményi várólista kezelését végző személy kezdeményezi az országos várólista nyilvántartást vezető szervnél.

Amennyiben az országos várólista nyilvántartást vezető szerv egyedi azonosítót generál a beteg számára, szívtranszplantációs egészségbiztosítás elektronikusan megküldi a várólistára felvételt kezdeményező személynek, aki felveszi a beteget az országos várólista nyilvántartást vezető szerv által működtetett honlapon keresztül az előírt adatok rögzítésével az intézményi várólistára.

Abban az esetben, ha a várólistára felvételt az intézményi várólista kezelését végző személy kezdeményezte, szívtranszplantációs egészségbiztosítás a felvétel napján az intézményi várólista vezetéséért felelős személy felülbírálhatja.

Tevékenységünk bemutatása

Abban az esetben, ha az országos várólista nyilvántartást vezető szerv a várólistára felvétel kezdeményezését követően megállapítja, hogy az adott beteg adott ellátás vonatkozásában már másik intézményi várólistán szerepel, erről - a várólista szívtranszplantációs egészségbiztosítás rendszeren keresztül - tájékoztatja a kezdeményező személyt.

A kezdeményező személy felajánlja a beteg számára az adatait már tartalmazó várólista és a kezdeményezéssel érintett várólista közötti választás lehetőségét. Amennyiben a beteg a kezdeményezéssel érintett várólistát választja, erről az országos várólista nyilvántartást vezető szervet a honlapon keresztül értesíteni kell.

Az országos várólista nyilvántartást vezető szívtranszplantációs egészségbiztosítás törli a beteg adatait azokról a várólistákról, amelyek alapján a beteg választása szerint nem kerül sor ellátás igénybevételére.

A kezdeményező személy tájékoztatja a várólistára felvételt javasló orvost és a beteget a várólistára történő felvétel tényéről, a betegnek a várólista szerinti sorrendben való helyéről és az ellátás igénybevételének várható időpontjáról.

Az intézményi várólista alapján igénybe vehető fekvőbeteg-szakellátást a beteg annál az egészségügyi szolgáltatónál veheti igénybe, amelyik szolgáltató várólistáján szerepel. Ha az intézményi várólistára felvett beteg ezen egészségügyi szolgáltató helyett másik egészségügyi szolgáltatónál kívánja az ellátást igénybe venni, azt a napot kell a várólistára felvétel időpontjának meghatározásánál figyelembe venni, amikor az utóbbi egészségügyi szolgáltatónál a várólistára felvételre került.

Ha az utóbbi egészségügyi szolgáltatónál felvételre kerül a várólistára a beteg, az országos várólista nyilvántartásért felelős szerv törli a beteget a korábbi szolgáltató intézményi várólistájáról és erről egyidejűleg tájékoztatja a korábbi szolgáltatót. Abban az esetben, ha az ellátás igénybevételének időpontja eltér a beteggel korábban közölt tervezett időponttól, erről a beteget haladéktalanul tájékoztatja az intézményi várólista vezetéséért felelős személy, illetve az intézményi várólista kezelését végző személy.

Szívbillentyűműtétek

Amennyiben a beteg kezelőorvosa a beteg jelzése alapján vagy a beteg vizsgálata során észleli, hogy az intézményi várólistán lévő beteg az ellátás igénybevételére a várólistán megadott időpontban - a beteg állapotában bekövetkezett változás miatt - nem alkalmas, akkor azt haladéktalanul jelzi az szívtranszplantációs egészségbiztosítás várólista vezetéséért felelős személynek, illetve az intézményi várólista kezelését végző személynek. Ez esetben a beteg az ellátást az igénybevételére történő alkalmasság orvosi vizsgálattal történő megállapítását követő - a várólistán elfoglalt helye szerinti - lehető legkorábbi időpontban kapja meg.

A halasztás a beteg várólistán elfoglalt helyét kedvezőtlenül nem módosíthatja, amennyiben azonban annak szakmai feltételei fennállnak, az adott beavatkozás más - a várólistán lévő soron következő - betegnél is elvégezhető. A beteg alkalmasságát az ellátás igénybevételére a kezelőorvos jelzi az intézményi várólista vezetéséért felelős szívtranszplantációs egészségbiztosítás, illetve az intézményi várólista kezelését végző személynek, aki az értesítést követően a kezelőorvossal egyeztetve megjelöli az új időpontot.

Amennyiben az intézményi várólistán szereplő beteg állapota miatt a beteg ellátása - az ellátás várható időpontját szívtranszplantációs egészségbiztosítás - azonnal szükséges, a beteg a várólista sorrendtől függetlenül igénybe veheti az ellátást. Erről a kezelőorvos tájékoztatja az intézményi várólista vezetéséért felelős személyt, illetve az intézményi várólista kezelését végző személyt, aki az országos várólista nyilvántartást vezető szerv felé jelzi az azonnali ellátás tényét és a beteg szívtranszplantációs egészségbiztosítás azonosítóját.

A beteg legkésőbb az ellátás várható időpontját megelőző 5. Amennyiben az ellátás várható időpontjának elhalasztása miatt keletkező várakozási idő meghaladja az adott ellátás tekintetében - a beteg állapotának figyelembevételével - a szakmailag elfogadható időtartamot, az ebből eredő kockázatokról a beteget a kezelőorvos tájékoztatja. Az intézményi várólista alapján nyújtott ellátás befejezését követő napon az intézményi várólista vezetéséért felelős személy törli az intézményi várólistából a beteg adatait.

Abban az esetben, ha a beteg nem jelenik meg a számára megadott napon az ellátás igénybevétele céljából a szolgáltatónál, és ezt előzetesen nem jelezte a fentiek szerint, az intézményi várólista vezetéséért felelős személy új időpontot jelölhet meg az ellátás igénybevételére, amiről egyidejűleg tájékoztatni kell a beteget.

Ha a beteg az új időpontban sem jelenik meg a szolgáltatónál, az új időpontot követő Annak a betegnek az adatait, akinek az egészségi állapotában olyan változás áll be, amely az adott beavatkozás elvégzését véglegesen lehetetlenné vagy orvos-szakmai szempontból indokolatlanná teszi, törölni kell a várólistáról.

Általános információk

Az intézményi várólistákkal kapcsolatos nyilvántartási és adatkezelési feladatok ellátása az országos várólista nyilvántartást vezető szerv által működetett központi informatikai rendszeren keresztül, online módon történik.

Betegfogadási lista Az egészségügyi szolgáltató betegfogadási listát vezet a szívtranszplantációs egészségbiztosítás keretében végzett ellátásokra, amelyet szakrendelésenként kell vezetni. A listát vezető személyt az egészségügyi szolgáltató szervezeti és működési szívtranszplantációs egészségbiztosítás kell kijelölni. A betegfogadási listára történő felkerülést a beteg, a beteg beleegyezése esetén háziorvosa vagy kezelőorvosa kezdeményezheti személyesen, telefonon vagy elektronikus úton.

Az előzetes időpont egyeztetés nem minősül gyógyító, illetve diagnosztikai célú találkozásnak. A betegfogadási listára való felkerülés időpontját a szolgáltató legalább naptári nap pontossággal állapítja meg. Amennyiben az egészségügyi szolgáltató a beavatkozást - a betegfogadási lista vezetésére vonatkozó szabályok betartásával, szabad kapacitása terhére - előzetes időpont egyeztetése nélkül, az ellátásra történő jelentkezéskor elvégzi, a betegfogadási listára történő felkerülés időpontjaként az ellátásra való jelentkezés időpontját kell feltüntetni.

A betegfogadási lista összeállításánál figyelembe kell venni a tárgyidőszakot megelőző három hónap betegforgalmi adatai alapján az azonnali ellátást, valamint a kontrollt igénylő esetek várható számát, azokat a gondozott betegeket, akik rendszeres ellátást igényelnek, a szakorvosi konzíliumot, továbbá a fekvőbeteg-ellátó intézményben ellátott beteg számára igényelt konzíliumot, valamint a külön jogszabály szerinti szakértői eljárás keretében elrendelt orvos-szakmai szakvélemény kiadásához szükséges szakvizsgálatot.

Továbbá szívtranszplantációs egészségbiztosítás betegfogadási lista összeállításánál a fentieken túl figyelembe kell venni a betegforgalmi adatok alapján a keresőképtelenség miatti szívtranszplantációs egészségbiztosítás kívüli esetek számát, azzal, hogy a keresőképtelenség miatti soron kívüli esetek ellátása nem veszélyeztetheti a nem keresőképtelen betegek folyamatos ellátását.

Havi jelentés Az egészségügyi szolgáltató a betegfogadási listáról, az azonnali ellátást igénylő, valamint a keresőképtelenség miatti soron kívüli esetekről elektronikus úton, személyazonosításra alkalmatlan módon, minden hónap Az egészségügyi szolgáltató az intézményi várólistáról a rendelet 8.

Az egészségügyi szolgáltató - a szívtranszplantációs egészségbiztosítás szerinti gyakorisággal - elektronikus úton jelentést küld az Országos Egészségbiztosítási Pénztár részére arról, hogy az egyes betegfogadási listái esetében az újonnan jelentkező, sürgős ellátást nem igénylő betegeket milyen várható várakozási időn belül tudja fogadni.

A betegfogadási listáról szóló tárgyhavi jelentés szakrendelésenként tartalmazza: az ellátásra történő jelentkezés időpontját év, hónap, napa beteg sorszámát, az ellátás igénybevételének időpontját, az ellátás meghatározott körülményeit. Amennyiben a beteg - a tárgyhónapban - az ellátást nem vette igénybe vagy még nem kapta meg, a jelentésben ezt a tényt, valamint ennek az okát kell megjelölni.

Szívműtétek

Azt a beteget, aki szívtranszplantációs egészségbiztosítás tárgyhónapot megelőző hónapban a jelentés tárgyát képező ellátást nem kapta meg vagy nem vette igénybe, az ellátás igénybevételének hónapjáig minden tárgyhavi jelentésben fel kell tüntetni azzal, hogy a beteg sorszáma nem változhat.

Azt a beteget, aki a betegfogadási listán az ellátás igénybevételének időpontjaként meghatározott időponttól számított 2 hónap elteltével az ellátást nem vette igénybe és az ellátás igénybevételének elhalasztását sem a beteg, sem kezelőorvosa nem kezdeményezte, valamint azt a beteget, akinek az egészségi állapotában olyan változás áll be, amely az adott beavatkozás elvégzését véglegesen lehetetlenné vagy orvos-szakmai szempontból indokolatlanná teszi, a betegfogadási listáról törölni kell.

Az egészségügyi szolgáltatónak a diagnosztikai ide nem értve a CT, MRI és PET vizsgálatokat és művesekezelés ellátásai tekintetében nincs jelentési kötelezettsége.

szívtranszplantációs egészségbiztosítás

A betegfogadási listáról szívtranszplantációs egészségbiztosítás jelentés elkészítéséhez az Országos Egészségbiztosítási Pénztár a honlapjáról ingyenesen letölthető számítógépes szoftvert biztosít. A biztosított elektrokardiogram és magas vérnyomás ellátásra az intézményi várólistára, illetve a betegfogadási listára történő felkerülés időpontja szerint jogosult.

Ettől az időponttól eltérni az ellátás szakmai indokoltsága alapján, az ellátás várható eredménye alapján, a keresőképtelen biztosított esetében, amennyiben a keresőképtelen biztosított az ellátást a keresőképtelenségét okozó betegsége miatt diagnosztikus vagy terápiás célból veszi igénybe, az azonnali ellátásnak a biztosított állapota miatti indokoltsága esetén, a biztosított hátrányára a biztosított kérése alapján lehet.

Az eltérés lehetőségének feltételeit és szabályait az szívtranszplantációs egészségbiztosítás felelős miniszter rendeletben határozza meg. A finanszírozási szerződéssel rendelkező egészségügyi szolgáltatónál a biztosítottnak nem minősülő betegek ellátása - a sürgős szükség esetének kivételével - nem eredményezheti a biztosítottak - várólista illetve betegfogadási lista szerinti - várakozási idejének meghosszabbodását.

A várólista az adott egészségügyi ellátásra besorolt biztosítottak legfontosabb személyazonosító adatait családi és utónév, anyja neve, nem, születési év, lakóhely, társadalombiztosítási azonosító jelaz ellátásra való jogosultság sorrendjét, valamint az ellátás várható, illetve - amint ismertté válik - pontosan meghatározott időpontját tartalmazza. A biztosítottak egyéb adatait az egészségügyi dokumentáció tartalmazza.

A várólistán szívtranszplantációs egészségbiztosítás adatokat csipkebogyó magas vérnyomás esetén mikor kell inni a biztosítottak egyéb adatait az egészségügyi és személyazonosító adatok kezelésére vonatkozó jogszabályokban meghatározott rendelkezések szerint kell kezelni.

A várólista adatai - kizárólag személyazonosításra alkalmatlan módon - intézményi várólista esetében az ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató honlapján, központi várólista esetén a kormányrendeletben kijelölt szerv honlapján megtekinthetőek, ebben a formájukban nyilvánosak. A transzplantációs várólista kivételével az ellátás igénybevételének várható időpontját is közzé kell tenni. Az egészségbiztosító honlapjáról a kormányrendeletben kijelölt szerv honlapjának, az országos várólistanyilvántartás vezető szerv honlapjáról pedig a várólista alapján ellátást nyújtó egészségügyi szolgáltatók honlapjainak is közvetlenül elérhetőeknek kell lenniük.

  • Klinikánkon a teljes kardiológiai profil transthoracalis és transoesophagealis echocardiographia, Holter EKG, terheléles vizsgálat — ergometria, CT, szív-MR mellett súlyponti feladat az invazív kardiológia minden ágának művelése.
  • Szívegészségügyi hónap cikk
  • Finanszírozási Osztály | Gokvi
  • Műholdak és magas vérnyomás
  • A rokonok haragja is akadályozza a szervátültetéseket [origo]

A várólista adatait a honlapon - folyamatosan, de szívtranszplantációs egészségbiztosítás a változást követő 3 napon belül - úgy kell közzétenni, hogy abból egyértelműen megállapítható legyen az adott biztosított számára a várólistán elfoglalt helye.

A fentiek alkalmazása érdekében a központi várólista tekintetében a kormányrendeletben kijelölt szerv, az intézményi várólista tekintetében az országos várólista-nyilvántartást vezető szerv egyedi azonosítót határoz meg. Az egyedi azonosító nem tartalmazhat a biztosított egészségügyi és személyazonosító adataival összefüggő, továbbá a várólistára, intézményi előjegyzésre történő felvétel időpontjára vonatkozó adatot.

Az egyedi azonosítót az azt meghatározó szerv a biztosított kezelőorvosa útján közli a biztosítottal. A betegfogadási lista az adott egészségügyi ellátásra előjegyzett biztosítottak családi és utónevét, társadalombiztosítási azonosító jelét valamint az ellátásra történő jelentkezés és az ellátás szívtranszplantációs egészségbiztosítás pontosan meghatározott időpontját és helyét tartalmazza.

Azonnali ellátás Az azonnali ellátást igénylő eseteket "A" betűvel kell jelölni a fenti jelentésekben. Az intézményi várólista, illetve a betegfogadási lista vezetése tekintetében az azonnali ellátás nyújtásának indokoltságáról a külön jogszabály szerinti szempontok figyelembevételével a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátást végző egészségügyi szolgáltató esetében a beteg kezelőorvosa, járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi szolgáltató vonatkozásában beutaló alapján nyújtott ellátás igénybevételekor a háziorvos javaslatára az adott szakrendelés orvosa beutalót nem igénylő esetben az adott szakrendelés orvosa dönt.

A döntést és annak indokát az adott beteg egészségügyi dokumentációjában rögzíteni kell.

szívtranszplantációs egészségbiztosítás

Az intézményi várólista vezetés kötelezettsége nem érinti a fekvőbeteg-ellátó intézménynek azt a jogosultságát, hogy - a kötelezően vezetendő intézményi várólista vezetésével nem érintett - egészségügyi szolgáltatást az általa meghatározott módon, az ütemezett betegellátási rendszerben nyújtsa.

Amennyiben a fekvőbeteg-ellátó intézmény ez esetben is intézményi várólistát vezet, akkor erre az intézményi várólistára vonatkozó szabályokat kell értelemszerűen alkalmazni. Az egészségügyi szolgáltató a fenti intézményi várólista kialakításának jellemzőiről a jelentés részeként elektronikus formában tájékoztatja az Országos Egészségbiztosítási Pénztárat, továbbá annak megszüntetése esetén, a megszüntetés tényét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár részére - legalább a megszüntetés időpontját megelőző két hónappal - bejelenti.

A megszüntetés időpontja nem lehet korábbi, mint szívtranszplantációs egészségbiztosítás intézményi várólista alapján a bejelentés időpontja szerint a listán szereplő betegek szívtranszplantációs egészségbiztosítás utolsóként ellátott beteg ellátásának időpontja.

A jogorvoslati eljárást követő állásfoglalás Az etikai bizottság a kezdeményezéstől számított 30 napon belül állást foglal az eléje terjesztett ügyben.

szívtranszplantációs egészségbiztosítás

Ezt a határidőt az elnök egy ízben, legfeljebb 30 nappal meghosszabbíthatja. Az ügyek elbírálása során az etikai bizottság az érintett személyeket meghallgatja, a vonatkozó iratokba - az adatvédelmi szabályok keretei között - betekinthet, és szakértőt is felkérhet.

A szívműtét előtt

Az etikai bizottság állásfoglalásában javaslatot tesz a szükséges intézkedésekre is, de olyan formában, hogy az üggyel kapcsolatos adatok nem szerepelhetnek személyazonosításra alkalmas módon. Az állásfoglalást meg kell küldeni az intézkedést kezdeményezőnek, az érintett feleknek, valamint - más egészségügyi intézmény érintettsége esetén - az érintett egészségügyi intézménynek.

Az állásfoglalást a helyben szokásos szívtranszplantációs egészségbiztosítás közzé kell tenni. Ha az etikai bizottság eljárása keretében megállapítja, hogy az ügyben hatósági intézkedésre vagy kamarai eljárásra van szükség, megkeresi az illetékes hatóságot, illetve kamarát a szükséges intézkedések megtétele érdekében.